Ways to deal with your travel itch

Travelling is by far the best we can do with our time and money, at least according to me. But sometimes we have lack of one or another asset, or something like a global pandemic pay us a visit.

But what to do with the itching desire to pack your back and leave? What to do when one wants to travel so badly, but currently cannot?

Here are some tips, that might help you to get through it, before you are able to fly.


Cestování je zdaleka tou nejlepší věcí, co můžeme udělat s naším časem a penězi, alespoň podle mě. Ale někdy prostě máme nedostatek jednoho či druhého případně nás navštíví něco jako globální pandemie, že? Ale co dělat s tou touhou zabalit si batoh a vyrazit?

Co dělat, když člověk chce cestovat tak strašně moc, ale momentálně prostě nemůže?

Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci se přes to dostat, než budete moci opět vzlétnout. Watch travel documentaries or Youtube travel videos

We do not want to support you in a day after day in front of your TVs or computers, but sometimes can be interesting to watch some documentary about the country you wanna travel to or traveller suggestions about some specific places that are worth travelling to. You can get to know the country or city before you even get there.


Nechceme vás podporovat v tom, abyste den co den vysedávali před vašimi televizory či počítačem, ale někdy může být zajímavé se podívat na nějaký dokument či cestovatelské video o zemi, do které chcete následně vycestovat. Můžete ji poznat ještě předtím, než se tam vůbec vydáte a dozvědět se tak o super místech, kam stojí za to se podívat.

https://www.netflix.com/cz-en/title/80244996

http://www.bbc.com/travel?referer=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2F

https://www.documentarytube.com/travel

https://www.documentarystorm.com/

https://travel.earth/videos/

https://bit.ly/35U632c


THE BEST TRAVEL MOVIES TO WATCH

NEJLEPŠÍ CESTOVATELSKÉ FILMYDo an online experience with Airbnb

Airbnb is not just about accommodation, but about experiences as well and now with all the restrictions or lock-downs they came up with online experiences. May be an amazing alternative for you to walk the streets of Venice or cooking some delicious Indian meal. (registering through this link will give you a discount for experiences as well as for accommodation on Airbnb)


Airbnb není jen o ubytování, ale také o zážitcích a nyní se všemi omezeními díky pandemii, se otevřeli i možnosti online zážitků. Může to být úžasná alternativa, kde se online projdete Benátkami s průvodcem nebo su uvaříte lahodného indické jídlo online s vyhlášeným kuchařem. (registrace prostřednictvím tohoto odkazu vám poskytne slevu jak na zážitky, tak i ubytování na Airbnb)


Plan your next trip

With all the knowledge you gained from the videos you can well plan your next trips. Get down to it, now you have the time in your hands to explore and find the cheapest accommodation (grab the discount for Airbnb), the best way to travel, find places with the most amazing views and restaurants with the most delicious food.


Se všemi znalostmi, které jste získali z videí, si můžete dobře naplánovat své další cesty. Pusťte se do toho, nyní máte ve svých rukou čas prozkoumat a najít nejlevnější či nejzajímavější ubytování (získejte slevu na Airbnb), nejlepší způsob cestování, najít místa s nejúžasnějším výhledem a restaurace s nejchutnějším jídlem.


HOW TO SAVE UP FOR TRAVEL

JAK NAŠETŘIT NA CESTY


Travel virtually

Having this opportunity in the 21. century is pretty insane. You can take the good old google map pin guide to take you places or you can watch some worldwide live webcams, see some worldwide 360° spectacular views, you can even Blow some bubbles, over Andie & Mike’s bubble cam in their Florida backyard. You click a button online and you can see the 15s stream of bubbles. Insane!

If the Czech Republic is what you are planning or are interested in then here you can see some 360° photos of some beautiful places in this country.


Přiležitostí v 21. století je hromada. Tak třeba starý dobrý google maps panáček a jeho street view, který vás vezme na vaše oblíbená místa, nebo se připojte na živé vysílání z webkamer po celém světě a sledujte Times Square nebo medvědy na Aljašce. Můžete si také prohlédnout 360° fotky z celého světa. Pokud vás zajímají místa u nás, pak se můžete podívat na českou stránku s 360 ° fotkama z nádherných koutů naší země.

Takovou zvláštností je bublifuk na Floridě. Na zahradě Andie a Mika je bublifuk, který je napojen na online tlačítko. Prostě online kliknete a na web kameře můžete 15 sekund sledovat tvorbu bublinek.


OUR POSTERS FOR PURCHASE

NAŠE PLAKÁTY K ZAKOUPENÍSort out your photos and do some prints.

I am sure you have lots of photos of your travels or past trips. Make sure to do order in them. Get them from your phone to a secured place and maybe sort them according to a year, destination or place and so on. Like this, you will get see how many places you actually got the chance to see (may help, once you doubt you´ve done enough) and go through the experiences again. Remind yourself the funny occasions, the romantic places, the dramatic twists ...

And why not to fill your house with these photos? Print them out as bedside table photos or huge ones as a livingroom art. We have converted some of our photos into posters and now you are able to buy them too!


Jsem si jista, že máte spoustu fotografií z vašich dovolených nebo cest. Udělejte si v nich pořádek. Dostaňte fotky z telefonu na zabezpečené místo, ať o ně nepřijdete, roztřiďte si je podle roku, země nebo místa atd. Takto uvidíte, kolik míst jste vlastně měli šanci vidět a znovu si projdete tyhle krásné okamžiky, připomenete si vtipné historky, romantická místa, dramatické zvraty ...

A proč nezaplnit svůj dům těmito fotkami? Vytiskněte si je jako fotografie na noční stolek nebo jako velké umění do obývacího pokoje. Z některých našich skvělých fotografií z cest jsme vytvořili plakáty a nyní si je můžete zakoupit i vy! Ať už jako dárek nebo jako obraz do svého bytu, budeme rádi, když nám dáte zpětnou vazbu.


PIN THIS for laterWe are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Mauritius.png

Mathew & Klara

Lightroom

presets

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

14 days of Premium Access

with this link

twisto platba

online courses

Czechia

M&K International

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now