7 tips on How to save up for a trip


You may be asking How do people do it, that they travel that often. How can i save up for a vacation? We wrote down some tips, which are no secret and you may have easily realized yourself.

Although you are not the only one who places such questions and we are no different. Unfortunately, we have the typical 9 to 5 job and so our holiday stands on what we can save up and if our employee gives us the off days.

How to save up money for travelling from a standard salary? It might take some time as all comes down to what you are seeking. Of course, Fiji or Peru might be more costly than the surrounding countries like European ones for us, when we travel from Prague.

So first, think of what you want, if a couple of days are fine or you need a month somewhere on a beach, then you know, how much you have to save up.


Můžete se ptát, jak to lidé dělají, že neustále cestují? Jak si našetřit na dovolenou z výplaty?

Myslím, že nejste jediní kdo se tak ptá a kdo by chtěl víc, ať už peněz, nebo toho cestování. Ani my nejsme jiní a kdyby to šlo, tak jsme neustále v trapu. Bohužel však máme klasickou práci od 9 do 5 a tak jsme omezeni jak příjmem, tak poskytnutou dovolenou od zaměstnavatele.

Myslíte si, že je to nemožné? Není, vždy to nějak jde. Tedy záleží na tom, co máte na mysli a jak chcete cestovat. Pokud chcete na měsíc na Bali nebo na dva týdny na Fiji, případně prozkoumávat města Aztéků, pak mluvíme o trochu vyšších částkách a delší době šetření a pro někoho to může být demotivující. Pokud vám stačí kratší cesty, pak budete cestovat častěji na pár dní, začít můžete u našich sousedů. Byli jste někdy v polských Tatrách? No, my také ne, ale mohlo by se nám letos podařit, uvidíme.

Máte tedy vysněné destinace kam "potřeujete" jet, nebo chcete prostě poznávat? Nejprve si toto ujasněte, uvědomte si své priority a pak se pusťte do šetření těžce vydělaných peněz.

THE BEST TRAVEL MOVIES TO WATCH

NEJLEPŠÍ CESTOVATELSKÉ FILMY1. Alcohol and cigarettes - Alkohol a cigarety

I don´t think i really have to speak about this. Do you really need it in your life? Let´s say, that one box of cigarettes costs 5 EUR and you need three a week. That is in average 212 eur a month and 2.544 eur a year! That is no longer just a ticket that can be an entire holiday!

And then when going out for drinks, it is obviously cheaper to get yourself a bottle of wine and share it with your friends or relatives in your backyard.


O tomto snad ani nemusím psát. Opravdu to potřebujete k životu? Řekněme, že krabička stojí 90,- a vy potřebujete jednu týdně. To dělá 360,- měsíčně (autobus do Vídně) a 4320,- ročně (zpáteční letenka do Pisy a jedna až dvě noci v apartmánu) Chápete tedy kam tím mířím? Pokud máte rádi váno jako my, pak si najděte vinotéku, kde sklenička nestojí 150,- ale 35,- (jako u nás) nebo si kupte dobrou láhev a dejte si ji na balkoně či zahradě s partnerem.

2. Eating outside or food delivery - Jídlo venku a donášky

Just for the hell of it, count how many times you actually go out to eat or how many times you have food to be delivered to you. I totally understand, that it is easier and faster and a lot more comfortable, BUT also pricey. How much is your meal? Let´s count with 10 eur, let´s say that you do this maybe two times a week, that means, that you spent 80 euros, only on such quick lazy meals. Without snacks and other food that you might buy.

Now it sounds like i am telling you not to eat. Hell no, we also love to eat, but when we cook we even spent some time together so two in one and we get to choose the ingredients and cook for like three days ahead.

Saving money and time as well.

Plan it on the weekend and enjoy your week without spending too much and thinking about food. Your energy can be put into some other things.


Spočítejte si kolikrát do týdne jíte venku a nebo ještě lépe si kupujete hotovky bez toho, abyste si doma vařili. Ano je to sice rychlejší a pohodlnější, ale méně zdravé a také finančně nákladné. Naprosto absurdní mi přijde třeba takový chleba s avokádem, za který v restauraci dáte klidně i 140,-.

Když pak budu počítat denně oběd někde venku třeba za 120,- a k tomu svačinku atd. pak se můžeme lehce dostat přes částku 200,- za den. Už vám vychází pěkné číslo že? Převeďte si ho na letenky/hotely/vlaky a hned se vám doma bude vařit líp.

FIRST FLIGHT TIPS FROM A CABIN CREW

TIPY PRO PRVNÍ LET OD LETUŠKY


3. Cosmetics - kosmetika

If you think that this is a women´s topic, then you are wrong. Some men can actually have more than women.

Where i am getting with this point is that we usually get things which are new or trendy. Then it does not work for us and it keeps laying in our draws and we land up with creams for absolutely every inch of our body.

Think of what works for you, if you truly need this cream and have products that can be used in multiple ways. Such as coconut oil. I use it as a hair mask as a makeup remover, instead of toothpaste, also as a body cream and for cooking. Tadaaaaa one glass for the majority of my needs - saved a lot.


Jak mě se ulevilo, když jsem si provedla audit na svou koupelnovou skříňku a rozhodla se co opravdu potřebuji. Zbytek jsem jednoduše dopotřebovala, ale už nekoupila.

Většinou nepotřebujete ani tolik kosmetických přípravků, stojí to jen zbytečné peníze, funguje stejně jako dvacet dalších jiných a do těla vám přes kůži proudí pěkná dávka "chemikálii". Mějte věci které fungují a nekupujte bludy.

4. Clothing - Oblečení

I am not saying that you have to walk towards complete asceticism, but these days we have more than we need or can wear. I understand, that you want to look good, but do you truly need that much in your wardrobe or will you truly be more beautiful in a t-shirt for 100 euros than in the one for 10 euros?

The amount you pay is actually 100 times higher, than it´s the true value, only because it is brand stuff, but it still keeps using the same fabrics and same kinds in Bangladesh as some cheaper brand.

Try some second-hand stores, just give them a try, you might find something interesting i am sure. Try to sell what you have and don´t wear, some extra cash is always nice.

Neříkám, že musíte dojít ke kompletnímu asketismu, ale v dnešní době používáme a vlastníme příliš mnoho. Nakonec si uvědomíme, že to všechno kolem nás začíná vlastnit nás a ubírá nám čas, místo i myšlenky.

Pokud se do věcí nevejdete nebo se vám již nelíbí, případně jich máte víc od jednoho kusu, tak je prodejte (extra kačka navíc) nebo darujte charitě. Čím méně toho bude, tím lépe a rychleji se vám bude ráno oblékat.

ONE-DAY SAFARI, CAPE TOWN

JEDNODENNÍ SAFARI, KAPSKÉ MĚSTO5. Internet, cable TV or phone providers - Paušál, internet, satelit a další

Is it truly necessary to have 250 channels on your tv? Do you need to pay 45 euro monthly (that is an average apparently) for your cell phone bill, only to be able to be online whenever and wherever?

We don´t even have a tv and i have to tell you that it is freeing! We no longer spent money on electricity, cable tv and the time is ours. The same with the cell phone bill. I do not have the internet in my phone simply because i have wifi at work, at home and there is wifi on every second corner in the city, so why would i pay the extra cash? I like to be offline from time to time.


Je opravdu nutné mít 250 programů, na které nemáte čas se dívat? Potřebujete platit 600,- za telefon, jen proto, že se potřebujete připojit na internet kdykoli a kdekoli? (wifi je teď snad všude) Zredukujte veškeré poplatky, které odcházejí z vašeho účtu. My třeba nemáme ani televizi a jak je nám bez toho líp. Poplatek byl 45,- měsíčně jenže to pak dá 500 ročně a za to mám opencard na měsíc (teda teď lítačku).

6. Beauty salons - Salony krásy

You should treat yourself nicely sometime, but what about the falls nails, falls lashes, expensive facials and luxury hair salons? I have my mom to shorten my ends, i dye my hair, i do my nails and i go for facial every second month. Bum ... a lot of money stays on my account.

Also, there is the whole bunch of discount portals these days and so i am sure you can find something there if you really need to go. The offer is very nice.


Opravdu potřebujete jít na manikůru nebo umělé nehty? Nemohla by vás ostříhat kamarádka (pokud jde jen o zastřižení konečků)? Podívejte se případně na slevové portály, kolikrát dostanete dobré služby za polovic - když už bez toho tedy nedokážete žít.

7. Decorations and other (un)necessary things - Dekorace a další (ne)potřebné věci

I am sure that the statue, bowl, mug, pillow, frame etc. are not needed. You definitely do not need paper towels, when you can have the reusable cloth ones. No need for straws, i am sure you can drink without them and so on and so on.


Vsadím se, že ta soška/rámeček/mísa/polštář nejsou potřeba. Určitě také nepotřebujete papírové utěrky, když můžete mít látkové (o minimalismu a podomácku vytvořených přípravcích si povíme jindy)

PIN THIS

#Howtosaveupforatrip #howtosavemoney #howtosaveup #moneyforvacation

Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now