Minimalist lifestyle can help from stress

Did you know that an average american family owns 300.000 things at home? And another study says, that we spent 153 days, on average, looking for something.

Do you really want to be part of the consumer´s world, or rather live a little more?

Becoming a minimalist or adopting minimalist habits can save your time, money and also stress.


Věděli jste, že průměrná americká rodina vlastní doma 300 000 věcí? A další studie říká, že za život v průměru strávíme 153 dní hledáním něčeho. Opravdu chcete být součástí konzumního světa nebo raději trochu víc žít? Být minimalista nebo přijmout minimalistické návyky může ušetřit váš čas, peníze i pár těch šedivých vlasů ze stresu.Create a routine

If you often times run late, or have the feeling like you never get anything done, you should simplify your daily routines.

Create routines for yourself for the mornings, afternoons and nights. It might be that you eat breakfast and get dressed in the same order and at the same time every day. Wake up at the same time as that sets up your day for the same amount of hours. prepare your food or at least a list a day before.

Simply said, know when you are doing what. Sure improvisation is a good thing, but some need more every day routine to get sh*t done.


Pokud často chodíte pozdě, nebo máte pocit, že nikdy nic nestihnete udělat, měli byste své každodenní rutiny zjednodušit. Ano zjednodušit a ne přidat. Vytvořte si svou ranní rutinu, odpolední i večerní. Naučte se jíst a oblékat se ve stejnou dobu i ve stejném pořadí každý den. Budete vědět co kdy přesně přijde a nebudete běhat z místa na místo. Probouzejte se každý den ve stejnou dobu (nejlepší je prý pátá hodina ranní), tím si nastavíte den na stejné množství hodin jako včera a přesně víte, kolik máte času. Připravte si jídlo nebo alespoň seznam nákupu den předem. Jednoduše řečeno, víte, kdy děláte co a tak vás nemůže nic překvapit. Jedete podle plánu a vše vám na čas vychází. Jistá improvizace je jistě dobrá věc, ale někteří potřebují více každodenní rutinní práce, aby zvládli vše, co si předsevzali. Dává nám to určitý pocit jistoty.

Do not forget finances

Finance is something that people often times overlook, but they also play a huge role in your mental and emotional decisions and so you better include them into your minimalist lifestyle plan.

Automation is the winner. Go to your online banking and if possible, set all your payments to be done during one day, preferably a day after you get your salary.

Like this you will easily be able to work with upcoming expenses and you will right away see, how much you are left with.

I also suggest you to send away a small amount to your other account or saving account for one of those "What if" occasions. You won´t count with the money on your account, but they will become very handy, when you have to pay for something unexpectedly (doctors and so on)


Finance jsou něco, co lidé často přehlíží, ale i ty hrají obrovskou roli ve vašich mentálních a emocionálních rozhodnutích, takže je lepší je zahrnout do svého plánu minimalistického životního stylu. Vše si zautomatizujte. Pokud je to možné, pak si ve svém internetovém bankovnictví nastavte, aby všechny vaše pravidelné platby odešly v jeden den a nejlépe, den po výplatě.

Takto budete se vám bude lépe pracovat s nadcházejícími výdaji a ihned uvidíte, kolik vám zbývá a jak na tom jste. Při hromadném odesílání si také pravidelně posílejte nějakou částku na svůj spořící či druhý účet. Ať už se jedná o tisícovku nebo o stovku, jsou to peníze, se kterými nebudete v rámci hospodaření počítat, ale budou na fond „Co kdyby“. Při nečekaných výdajích se mohou hodit (doktoři, nehody atd.)Make Fewer Decisions


Did you know, that we make approximately 35,000 decisions every single day? Isn´t that crazy? So if you suffer from decision fatigue or you feel drained by the end of the day, you know why.

Is there even a help for that? Yes!

For example clothing. Have you noticed, that some of the most successful people seemingly wear the same? That is because they adopted the minimalist lifestyle, as it helps them to stay focused on the important stuff.

How long does it take you to actually choose your outfit in the morning?

Aha .. see it now? You might prepare it a day ahead or have the same t-shirt (or entire outfit) for every day in the week, or have a capsule wardrobe, where everything goes with everything so you do not have to think of such trivial things and use your energy for something else.

Another decision to take away is food, where meal prep is the answer. Bulk prepare your food Sunday evening for at least three days, cook to place it in the freezer, to be able to use it. I even knew a person, who had the same lunch every day for like a year. It was easy for home cause he knew exactly what he has to do and what to buy for it - no thinking, just simplicity.


Věděli jste, že každý den uděláme přibližně 35 000 rozhodnutí? Není to šílené? Takže pokud trpíte "mlhou" při nutnosti rozhodování nebo se cítíte vyčerpaní ke konci dne, tak teď už víte proč. Je nám ale pomoci? Samozřejmě! Tak například oblečení. Všimli jste si, že někteří z nejúspěšnějších lidí nosí zdánlivě pořád to samé? Je to proto, že si osvojili minimalistický životní styl, který jim pomáhá, soustředit se jen na ty důležité věci.

Jak dlouho vám trvá, než si ráno vyberete své oblečení? Přesně! Můžete si jej připravit den předem nebo mít totožné tričko (či celý outfit) na každý den v týdnu, případně mít takzvaný "capsule" šatník, kde všechno ladí se vším.

Díky těmto trikům už nemusíte ztrácet energii na takové triviální věci a můžete svou mysl využít jinde, kde je to potřeba. Další zjednodušení v rozhodování je jídlo, kde odpovědí je opět příprava.

Připravte si jídlo hromadně na několik dní dopředu, třeba v neděli večer. Můžete si také navařit základ jako jsou těstoviny, brambory či rýže, dát si je do ledničky a každý den jen něco přidat.

Znala jsem kolegu, který měl každý den stejný oběd a to asi po dobu jednoho roku. Pro něj to bylo velmi jednoduché a výhodné. Přesně věděl, co a v jakém množství musí koupit a nemusel nad tím přemýšlet. Nemusel přemýšlet ani nad tím, co bude vařit a zařadit to do již tak hektického dne, kdy chtěl večer jen odpočívat.


Uninstall the apps


Some mobile apps can truly become handy, on the other hand, some only take our time, that we could fill with way better activities. Often times we get too "busy" looking for things, playing games, liking photos etc. Rather take a book or a dictionary and finally learn the language you always wanted and never had the time.

Některé mobilní aplikace se mohou skutečně hodit, na druhou stranu některé, nám jen berou čas, který bychom mohli naplnit mnohem lepšími činnostmi. Často jsme příliš „zaneprázdněni“ vyhledáváním, hraním her, srdíčkováním fotek, projížděním pinterest inspirací atd. Vezměte si raději knihu nebo slovník a konečně se naučte tu němčinu nebo španělštinu, jak jste vždycky chtěli a nikdy "neměli" čas.PIN THISRecent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now