Český Krumlov in Southern Bohemia

Another beautiful place you can visit during your stay in the Czech Republic is Český Krumlov. If you do not have enough time, you can possibly do this as a one day trip as well, but we recommend you to stay overnight at least, to see it all without checking the time.

Český Krumlov is situated approximately 2 hours from Prague by car and 3 hours by train or bus. There is a direct (very comfy and nice) train from the main train station as well as buses such as FlixBus and StudentAgency.


Dalším krásným městem v Česku je bezpochyby Český Krumlov. 2 hodiny autem od Prahy a 3 hodiny vlakem nebo autobusem je ideální pro víkendový pobyt. K dispozici je přímý vlak z hlavního nádraží, stejně jako autobusy FlixBus či StudentAgency. Případně můžete spojit návštěvu s jinými městy v okolí jako České Budějovice, Písek a další.We loved the look of this city, it is like you just went back in time as the historical centre is well preserved with no modern touches to it. You will truly see the history here, but not real life. The amount of inhabitants is only something over 13.000 people and they live on the outskirts of the city. The centre is almost completely for the tourists as there is over 2 million of them coming each year.


Historický vzhled tohoto města naprosto zbožňujeme. Je to jako byste se ocitli zpět v té době. Historické centrum vypadá opravdu krásně, bez žádných moderních zásahů, jako kdyby se tu zastavil čas. Skutečně zde uvidíte historii, ale ne skutečný život. Počet obyvatel je jen něco přes 13 000 a žijí převážně na okraji města. Centrum je téměř úplně pro turisty. Každý rok vjich příjede více než 2 miliony!
We had very mixed feeling about our trip. We love to look at architecture and explore the hidden corners, walk through every little street or just sit by the river and look at people. All that we had the opportunity to do as well as visit the local castle.

But on the contrary, prices are astronomical here, when it comes to the restaurants and food is not the best. Unfortunately not even the staff - lazy, slow, not professional, bored ..

Not everywhere though, but in too many places.


Z naší návštěvy jsme měli ale velmi smíšené pocity. Máme rádi historii a architekturu, velmi rádi prozkoumáváme skrytá zákoutí, procházíme každou malou ulicí nebo jen tak sedíme u řeky a díváme se na okolní ruch - to jsme naštěstí mohli, ale jakmile jsme se chtěli najíst, přišel kámen úrazu. Ceny jsou zde astronomické pokud jde o jídlo a bohužel není nejlepší ani nejestetičtější. Jedná se převážně o české klasiky jako svíčková případně uzené koleno apod. Kvalita však zůstala na bodě mrazu, kdežto cena je na bodě varu.

Bohužel ani personál - líný, pomalý, neprofesionální, znuděný .. Ne všude, ale na příliš mnoha místech.


We did sit down though in a small bistro beyond the centre, which had a beautiful interior, kind staff and an interesting offer. "TOPINKA" is its name - and it is also an old dish, that people used to eat, when short on money. Originally it was just a half a slice of bread, fried and with some lard and garlic. Here they brought it to another level. With goat cheese, nuts and plums or Mathew had one with pulled pork, but i saw them with even shrimps, scrambled eggs and others. Each day they have also some main dish and soup to choose from and their selection of wine is also very nice.


Nakonec jsme si ale místečko našli. Kousíček za centrem a vším tím ruchem je malé bistrose jménem TOPINKA a ano, podávají se tady topinky. Ne jen ty obyčejné se sádlem, jak je možná znáte, ale třeba s avokádem, trhaným masem, kozím sýrem a povidly nebo dokonce s krevetami. Denně však nabízí i obědové menu, kde se dá vybrat z hlavního jídla a polévky. Zamilovali jsme si interiér a příjemný personál.
I think two days are just fine for your visit to Český Krumlov. If you are trying to save some coin, find an apartment to rent outside of the centre, but if you feel like some treat and design, then have a look on what we tried and can recommend - hotel OldInn.

Myslím, že dva dny jsou pro návštěvu tak akorát. Pokud se snažíte ušetřit nějakou tu kačku, tak se podívejte po ubytování mimo centrum, Nikam tu není příliš daleko. A pokud chcete trochu toho luxusu a centra, pak se jistě podívejte na hotel OldInn.


MODERN HOTEL OLD INN IN THE CENTER


We travelled during the COVID pandemic and were so happy, that the town was quiet, not so crowded and we could see all the details.


Cestovali jsme během pandemie covid a byli jsme moc rádi, že město bylo v tuto dobu klidné, ne tak přeplněné a my tak měli možnost vidět město pořádně.


PIN THIS


Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now