Hotel OldInn Český Krumlov

Our trip to Český Krumlov was rather last minute idea. "And why not to go to Krumlov?" was my question. Coincidence had it, that hotel OldInn was the first hotel that popped out and even though we gave chance to some more, after not very hard consideration we landed up booking Hotel OldInn. We loved the interior on the pictures, its location and also the "We accept dogs"


Náš výlet do Českého Krumlova byl spíše nápadem na poslední chvíli. „A proč nejedem o víkendu třeba do Krumlova?“ byla moje otázka. Jako první na nás z prohlížeče vyskočil hotel OldInn, šanci jsme chtěli dát i dalším zobrazeným ale po ne příliš těžkém uvažování, jsme rezervovali právě hotel OldInn. Zamilovali jsme si interiér na ftokách, jeho umístění a hlavně také "akceptujeme psy"Hotel is very well situated on one of the most interesting and most visited parts of the "UNESCO" South Bohemian town of Český Krumlov - Svornosti Square.

It is also one of the oldest ones there, it dates 600 years back. This house was a small brewery, gingerbread bakery as well as laundry throughout the years.


Hotel má velmi dobrou polohu v jedné z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších částí jihočeského města Český Krumlov "UNESCO" - náměstí Svornosti. Je to také jeden z nejstarších domů, jehož historie se datuje 600 let zpět. V tomto domě byl po celá léta malý pivovar, pekárna perníku nebo dokonce prádelna.


Interior design is very close to our heart because it has this Scandinavian vibe, which we truly enjoy. The comforts combined with elegant and modern luxury is something, that will always get us.

Rooms are spaciously designed with a great taste and some interesting touches such as a TV in a golden picture frame. We got to enjoy some tea and coffee service in the room as well as mini chocos on the bed (i did not know they still do it)

You also get the opportunity to choose from three different kinds of pillows, just pick up the phone and call the room service.


Interiérový design se nese ve skandinávském stylu, který je nám velmi blízký. Komfort v kombinaci s elegantním a moderním luxusem je něco, co nás vždy dostane. Pokoje jsou prostorné a jsou skvěle vybané se zajímavými prvky, jako je například televize ve zlatém rámu. Smozřejmostí je čaj a káva. Dokonce máte možnost vybrat si ze tří různých druhů polštářů, stačí zvednout telefon a zavolat pokojovou službu.


Our furry baby also got a bowl and two complimentary biscuits in it, which we very appreciate as the price per night and dog is 500CZK. We payed even more in hotels (ridiculous price for a 5kg pooch), but here we felt like he was welcomed at least.


Náš čtyřnohý chlupáč dostal na pokoj mističku a dvě sušenky, což velmi oceňujeme, protože cena za psa na noc je 500 Kč. Není to malá částka a v hotelech jsme bohužel platili i víc (za 5kg roztomilosti), ale tady jsme alespoň něco dostali a měli pocit, že je vítán.


We did not try the restaurant, that is part of the hotel, but the menu looked pretty appealing, focusing on Asian food with some international dishes as well.

In the morning restaurant turns into a breakfast place from 7 till 10 am. Here honestly, we expected a bit more. Limited selection of fruits, almost no desserts, butter and jam were on the absolute opposite side from breads and rolls, no alternatives such as soy yogurt or milk. Warm buffet was about sausages and bacon, but no pancakes for example or oats.


Restauraci, která je součástí hotelu, jsme bohužel nevyzkoušeli, ale nabídka vypadala vcelku lákavě. Zaměřuje se na asijské jídlo s pár mezinárodními pokrmy. Ráno se restaurace mění v prostor na snídani od 7 do 10 hodin. Tady jsme upřímně očekávali trochu více. Minimální výběr ovoce, téměř žádné dezerty, máslo a džem byly na opačné straně místnosti než bylo pečivo. Nebyly zde žádné alternativy, jako například sójový jogurt nebo mandlové mléko apod. Teplý bufet byl o klobásách a slanině, ale například nenabízel palačinky, lívance ani ovesnou kaši.
PIN THIS
Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now