Wellness Hotel Windsor - Spindleruv Mlyn (czech mountains)


Windsor Hotel in Spindleruv Mlyn was our choice for one night. At first, we chose it just due to the reasonable price which included breakfast and wellness and also that this hotel is dog-friendly. A the end we landed up extending our stay for one more night because we liked it here so very much, that we wanted to stay a bit longer.

At the Hotel Windsor, we felt like at home, they have this welcoming atmosphere, nothing was a problem and everything just met our expectations (and beyond). You may think that this is how it should be everywhere ... yes, it SHOULD, but it is not always like that.


Hotel Windsor ve Špindlerově mlýně byl naší volbou na jednu noc. Mělo se jedna pouze o přespání za rozumnou cenu v hotelu, který akceptuje pejsky. Nakonec jsme si pobyt prodloužili ještě o jednu noc, neboť se nám zde líbilo. V hotelu Windsor jsme se cítili jako doma, vítání, nic nebyl problém a vždy nám vyšli vstříct. Asi si říkáte, že takto to má být všude ... ano MÁ, ale ne vždy tak opravdu je.

Watch our video from this stay.

The hotel has a perfect location from where you can not even reach the center, but also easily access the hiking trails. It consists of two buildings, which first confused us and what is a little logistic minus when you go to the wellness from the main building. Although it is literally only about five meters, you do not have slippers nor bathrobe in your room and so you have to take a shower and change in the wellness itself, before going back to your room in the main building. You can be brave and just walk across, but might not be a good idea in the winter.

This was the only minus we encountered during our stay. Wellness here is smaller, but you may find a swimming pool with the counter-current, relaxation area and also an area with steam room, herbal and Finnish sauna.


Hotel má perfektní lokalitu, odkud nemáte daleko ani do centra ani na turistické stezky. Skládá se ze dvou budov, což nás ze začátku nejdříve zmátlo a co je popravdě trošku logistické mínus, když jdete do wellness z hlavní budovy. Jedná se sice a doslovně asi jen o pět metrů, ale na pokoji nejsou bačkory ani župan a tak se ve wellness musíte osprchovat a opět obléct (pokud si tedy netroufnete to přeběhnout) Tohle bylo myslím jediné mínus našeho pobytu.

Když už jsme u wellness, tak to je v tomto hotelu menší, avšak najdete zde bazén s protiproudem, odpočívárnu a místnost s parní, bylinkovou a finskou saunou.

The rooms are simply furnished in lighter wood, but cosy and practical enough for a relaxing stay. TV and minibar as well as spacious wardrobes. The shower is luckily also sizable, where even bigger people can fit (not like in Italy where it was so small I could hardly fit it, let alone Mathew) Our room (304b) also had a spacious balcony with some wooden seating and a nice view of the St. Peter's ski slope.


Pokoje jsou zařízeny jednoduše ve světlejším dřevě, avšak útulně a prakticky s televizí, prostornými skříněmi a sprchovým koutem, kam se vejdou i ti prostorově výraznější (ne jak v Itálii kam jsem se sotva vešla já, natož Mathew)

Náš pokoj (304b) měl i prostorný balkón se sezením a pěkným výhledem na sjezdovku svatého Petra.

We were sort of blown away by the restaurant in all aspects. The interior, i could say, is a bit into the Scandinavian minimalist look, but still warm, cosy and comfortable. We were also excited about the selection of dishes, where there is more than enough. Everything not just sounds great, but also tastes delicious. The three-course evening menu comes at a price of 290 CZK (11,5 EUR) which contains the soup of the day (their tomato one is truly the best we've ever eaten) of course the main course, where you can choose from a large number of meals and then a dessert.


Naprosto nadšení jsme byli z restaurace. A to na všech frontách. Interiér je bych řekla trochu do skandinávského stylu, minimalistický, ale stále teplý, útulný a pohodlný. Nadšeni jsme byli také z výběru jídel, je jich více než dostatek, vše zní a co je lepší, chutná výborně. Tříchodové večerní menu přijde na 290,- kde máte v ceně polévku dne (jejich rajčatová je opravdu ta nejlepší co jsme kdy jedli) samozřejmě hlavní chod, kde máte na výběr z poměrně velkého množství jídel a následně dezert.

I am not Vegan in full meaning, but for several reasons, I do not eat certain foods or ingredients and I had a little trouble choosing from the menu. I asked the waitress Katka (she should get a medal) if the food could be modified a bit. There was no problem! The chef created a dish according to my wish and the next day, as soon as I sat down, Katka came, with the chef´s evening offer for me. I was really very happy with this approach and I appreciate it very much because it was complete professionalism from the team. This is not always a thing in hotels nor restaurants and so it was very refreshing.


Vegan přímo nejsem, ale z několika důvodů nejím určité potraviny a měla jsem trochu potíž, si z menu vybrat. Požádala jsem servírku Káťu (měla by dostat metal) zda by bylo možné jídlo trochu upravit. Nebyl problém! Kuchař vytvořil dle mého přání a na druhý den, jen co jsem dosedla, mi Káťa sděluje moji dnešní nabídku, kterou mi kuchař nabízí.

Za tento přístup jsem byla opravdu velmi ráda a velice si ho vážím, protože se jednalo o naprostou profesionalitu od týmu, se kterou se ne vždy setkávám.

Podívejte se také na naše video z pobytu.

PIN THIS#wellnesshotel #hotelwindsor #spindleruvmlyn #hotelreview #czechmountains #dogfriendlyhotel

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Mauritius.png

Mathew & Klara

Lightroom

presets

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

14 days of Premium Access

with this link

twisto platba

online courses

Czechia

M&K International

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now