One day trips from Cape Town

This blog post is about Cape Town day trips. Whether you hire a car or a pay a company to help you with it, but you should definitely not stay only in Cape Town, but explore the surroundings as well because, trust me, there is plenty to see.


Buckle up, buttercup, we will take you on a ride.


Camp´s Bay


Have you ever seen the Californian beaches and the road with palm trees? Well, this might be little California to you. Long beach with palm trees, magnificent views and many options for food. I would just warn you from the water temperature as it is an Atlantic ocean the water is super cold and i mean super damn cold. When the wind starts blowing from the mountains it can be pretty ruff, people getting sandblasted, umbrellas flying in the air. We had only one out of two days, which were perfect for the beach.

For food try KAUAI - suitable even for vegans, or a restaurant above the street for a great beach view called Bilboa restaurant.

When it gets too windy, hit the road and go for a short hike (ruffly 45mins) to Lion´s head. The views are amazing and it is free, not like Table mountain. We do not recommend it to small children, people with a fear of heights and people who have movement disability.


Krásná dlouhá pláž Camps Bay s palmami naprosto vyzývá ke koupačce. Ikdyž je pláž plná, ve vodě moc lidí nenajdete, neboť voda je sakra studená a to jsme tam byli jak v prosinci, tak v lednu (tedy v létě) ale Atlantik je prostě Atlantik. Pokud uslyšíte píšťalku mějte se na pozoru, mohl být spatřen žralok. Až vás povalování na pláži přestane bavit, tak zkustě nekterou z restaurací podél pláže, byli jsme ve třech a vždy vynikající jídlo, úslužný personál a "normální" ceny.


Výšlap na Lion´s Head vám doporučuji k večeru třeba na 5 až 6 hodinu. Na úplný vršek nám to trvalo asi 45minut a doporučuji pevnou botu. Já tam lezla v sandálech, neboť jsem nevěděla, že budu muset lézt po žebřících a skalách s železným řetězem. Taková malá ferrata. Výhled je naprosto dechberoucí! Uvidíte Stolovou horu, Signal Hill, Kapské Město i Camps Bay ... po setmění pozor na krádeže. Ostatně ale jako v celé Jihoafrické republice je třeba větší ostražitosti!
Boulders beach


Who would not like awesome beaches and cute animals? If you think this is a bit off the topic, bare with me. Boulders beach is known for the penguin colony, yes you read it correctly, where you can see them in their natural habitat - no zoo nor captivity, they come and go as they please. You walk through this beach park on a wooden path and you can see them coming out of the water, laying on eggs, playing with each other and so on.

The second entrance, a little bit further down the road you enter a true paradise. The beach there looks like Seychelles and you can get really close to the penguins. You can lay there, chilling and you might have a penguin run around you. It is truly a priceless experience.

Just please realize, that you are only a visitor in their home - act accordingly.


Boulders Beach  je jedno ze dvou míst, kde můžete vidět tučňáky africké a jediné místo, kde s nimi můžete plavat a sdílet pláž. Vstup je placený (147R cca 300,-), ale díky bohu, protože pak by tam bylo mnohem více lidí. Boulders beach má dvě části. Jedna je blíže parkovišti, chodíte po můstkách nad pláží. Na druhé místo musíte pokračovat pěšmo dál (zde to hodně lidí vzdá, protože to vypadá, že tam nic není. Jsou to oddělené vstupy.) Tady se dostanete na pláž, kde se můžete koupat - neusazujte se a pokračujte. Pokud je zrovna odliv, pak se můžete dostat dál, musíte však přelézt/podlézt pár balvanů. Kdyby to bylo jednoduché, bude tam hlava na hlavě, což naštěstí není. Zde jsou tučňáci kousek od vás. Občas kolem proplavou a je to naprosto úžasný zážitek.


WHAT TO DO IN CAPE TOWN - blog postHermanus


Hermanus is a seaside town, that is well known for whale watching. You can visit several sights such as the old harbour, a fishermen’s village and the Whale House Museum, with some real whale bones, just to imagine the size of this creature. The whale watching season is between June and December. There are whale-watching cruises as well as simple kayaks to be borrowed. Visit local markets for some craftmanship and then go for food on the best spot. The restaurant's name is Bientang's Cave Restaurant and it is situated right by the ocean on the cliff. It is so beautiful and their meal is fresh and tasty. We loved it.


Velryby se k Jihoafrickým břehům přibližují v měsících červen až prosinec a jejich největší počet je právě u pobřeží s městem Hermanus. Je to menší příjemné město s velrybím muzeem a interaktivní expozicí (není nutno víc než hodina, je to velmi malé), můžete si půjčit kayak nebo se vydat na (samozřejmě placenou) vyjížďku lodí, která vás k velrybám přiblíží. Někdy však připlouvají tak blízko, že vám naprosto stačí stát na vyznačených místech (něco jako ochoz či odpočívadlo) a krásně je uvidíte také. Rozhodně se stavte v místních restauracích pro výborné mořské plody a ryby. Za nás mohu rozhodně doporučit Bientangs Cave, která se nachází na útesu. Pokud budete sedět dole na skále, pak se při přílivu můžete trochu osvěžit, některé vlny totiž (příjemně) dosáhnou až ke stolu. Každopádně vám doporučím rezervaci.Cape point


The most south-western point and i would add the windiest place! It is considered to be a national park and therefore you have to pay for the entry. You take a funicular to the lighthouse, visit the small museum with the facts and tales about the place - like the Flying Dutchman, which is still by this day "being seen" floating around the coast - and then walk to the ruins of the old lighthouse right by the tip. Or take the beautiful wooden path to Dias Beach. An incredible almost white beach, surrounded by cliffs looking into the ruff see. Truly incredible as not many people want to walk it and so you might be there alone.

Careful on the baboons (monkeys) that love to steal.


Je to pevninský výběžek v Cape Point chráněnné rezervaci. Místo je občas označováno jako to, kde se setkávají dva oceány, ale to je Střelkový Mys, který je o nějakých 160km dál, nikoli mys Dobré Naděje. Zaparkovat se dá jak na výběžku jako takovém, tak i u Cape Point a propojeni jsou stezkou - procházka tak na půl hodiny, která může být stížena větrem, který dokáže být tak silný, že má dospělý chlap problém se udržet na nohou. Původní jméno bylo Cape of Storms - už se nedivím.


Po cestě je nádherná pláž Dias, jen pozor na koupání, jelikož jsou tu velmi silné proudy a poměrně vysoké vlny. Projděte si také muzeum u starého majáku, kde se dozvíte jak historii, tak legendy. Po cestě pozor na opice, jsou pěkně oráchlé, až nebezpečné. Do rezervace se platí vstupné a to 320 ZAR čili nějakých 450 CZK, místní ho mají mnohem nižší, ale bohužel je neukecáte, neboť chtějí vidět doklad, bez toho i místňák dostane turistickou cenu.Wine routes


There is simply a lot of wine routes around Cape Town and we visited only two. We could literally next time go to explore only these.

Spice Route in Paarl is like a little village in our area. You have stores with glass here (you can see people making it) restaurant with a grill, ice-cream store, chocolate tasting, beer tasting, playground for kids and amazing views.

Another place we went to and is very famous is called Spier. Unfortunately, we were here after dawn and so i do not have any outdoor photos for you, but it is a beautiful estate in colonial style (like the majority of them), there is, of course, wine tasting, farm kitchen, bakery, beautiful pond with the most insane sounds, amphitheatre and what we loved the most is a little store with goodies AND you can hire a basket full of good food and wine and go to sit down anywhere in the property and enjoy a lovely pick-nick.


Stellenbosch, Paarl a Franschhoek jsou vyhlášené vinařské oblasti a tak si zde každý přijde na své. Nejznámnějším místem je Spier kde si můžete zakoupit piknikový košík a plácnout sebou kdekoli v areálu. Je zde také restaurace, bufet, samozřejmostí jsou ochutnávky vína, komentované prohlídky, obchůdky s ručními výrobky. Dalším místem je například Paarl, kde je restaurace s menu převážně z grilu, dále obchod se zmrzlinou, výrobna čokolády s ochutnávkami, výrobna piva s ochutnávkou, výrobna pálenky opět s ochutnávkou, dále také sklárna s prodejnou a navíc hřiště pro děti a úžasný výhled.
PIN THIS
VIDEO FROM OUR TRIPWe are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Mauritius.png

Mathew & Klara

Lightroom

presets

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

14 days of Premium Access

with this link

twisto platba

online courses

Czechia

M&K International

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now