THE BEST VIEWS IN PRAGUE

I do not know if it is just us, but each time and where ever we go, we love to find some view points, rooftops, roof bars or hills, just to get that image from the top and see everything like on a palm of your hand. Might also be my passion for heights and flying.

But where are the best places to see Prague from above? Let´s have a look at them together.

Nevím, jestli jsme to jen my, ale pokaždé a kamkoli jdeme, vyhledáváme vyhlídky, střechy, kopce či jiná vyvýšená místa. Rádi se na věci díváme ze shora a s nadhledem. Většinou v tichosti a pozorujeme ten ruch tam dole. Ale kde jsou taková místa v Praze? To vám hnedka ukážeme.


Lucerna RoofTop


An incredible 1.000metres square place to grab a drink, listen to good music, dance or have a yoga class while enjoying the sunset. The entrance is paid and it is 100czk when there is no event. Yoga classes are usually 250czk and for example prossecco evening is 150czk with a glass for free by the entrance. See their facebook site or buy tickets directly on GoOut.


Úžasných 1.000 metrů čtverečních terasy s výhledem na Prahu. Můžete si přijít dát drink, zatančit, poslechnout dobrou hudbu, podívat se na výstavu či zacvičit jogu při západu slunce. Vstup je placený a je to 100,- (můžete vzít i pejska). Pokud se zde koná akce, pak má zvláštní ceník. Joga většinou vychází na 250czk a Prossecco night na 150czk se skleničkou "zdarma" při vstupu. Plánované akce najdete na jejich facebook stránce


Vyšehrad

is a historic fort close to red line - therefore well reachable for any one who wants to visit. The park is open without any admissions and you can simply chill here on a grass, armchair or even the fortress walls (if you don´t fall down) and have some great views. There is also a church to visit and some refreshment spots. Do not choose the one right by the church as that is twice the price, than the one which is closer to the entrance (turn right in front of a small round church)


Jistě všichni známe Vyšehrad, ale zjistila jsem, že málo lidí ví o parku a o hospůdce. Takže se klidně vydejte na jedno, případně posedět na trávě, na přilehlých lavičkách či (pokud jste opatrní) tak i na okolních zdech s výhledem na hrad, či podolí.


Stone Bell house

A place that not many people know about and there for calmer than the opposite astronomical clock - though that one is higher and you can see the castle. Here the entrance is 120,- as they hold an exposition here but the ages old walls and nice courtyard are worth the visit.


Je trochu zastrčený kamenný dům poblíž chrámu na Staroměstském náměstí. Odsud máte krásný výhled na náměstí a radnici. Skoro nikdo sem nechodí. Většinou jsou tu rúzné výstavy a vstup do prostor je 120,- ale kavárna ve dvoře je volně přístupná.

The Žižkov TV tower

From some points in Prague you might have seen this tall, thin, grey, possibly ugly more of a structure than a building and that is a TV tower. BUT! You can come here to a bar, restaurant as well as into an observation deck and have such awesome sunset view like we did.

No worries there are no steps, you will be taken to the top by an elevator and so you can take your grandparents with.

Někdo tuto stavbu nenávidí, jiní ji obdivují. Každopádně si zde můžete zajít na drink/snídani/večeři či jen na vyhlídku a budete mít doslova Prahu na dlani. Bez schodů, vhodné pro všechny.

Mblem Hotel Spa

Found this spot when i was looking for some birthday surprise for Mathew and the views blew us away! Mblem is a luxury hotel close to the Old Town square and they have Spa on the very last floor with a balcony with seating and Jacuzzi that is used privately. So you can lay in the whirlpool, sip on your champagne, watch the surrounding rooftops and most importantly the sunset over the Prague castle (if you book it for the sunset hour of-course)


Tohle krásné místečko jsem našla, když jsem hledala nějaké narozeninové překvapení pro Mathewa. Mblem je luxusní hotel poblíž Staroměstského náměstí. V jeho posledním patře jsou lázně s terasou, kde je právě vířivka a menší posezení. Tento prostor se využívá soukromě a je tedy jen pro vás. Bohužel tu není přístřešek a tak když je špatné počasí, máte s vířivkou bohužel smůlu. Můžete si sedět ve vířivce, popíjet šampaňské, sledovat okolní střechy a hlavně západ slunce nad Pražským hradem (pokud si to samozřejmě objednáte na hodinu západu slunce)The dancing house


Some call it an ugly structure, that interferes with the historical buildings around. There is more to the building, like a super expensive restaurant, exhibition and gallery space, but when you take the elevator to the very top, there is a bar with a small terrace. The entrance is paid BUT if you get yourself something to drink, which can easily be a semi-cheap coke, then the entrance is "free". From here you are able to see the Prague castle, the National Theater and the other side of the river with the hill Petřin.


Tančící dům je spojován s nevkusem, drahou restaurací a hotelem, ale když vyjedete do posledního patra, pak si díky zakoupenému pití (klidně jen cola nebo káva) užijete

výhled na hrad, Petřín a ten ruch kolem Vltavy.Old Town Bridge Tower

If you really want the tower experience, than skip the overcrowded astronomical clock and rather head to Charles Bridge. To enter this bridge you have to walk through a tower gate, now on the left side you will see a tiny little door, that many people skip. But thanks to this blog post you might find it. You can go to down to see all the things that people are able to drop to the river or, you can go to the very top and have some amazing view of the bridge it self and again the Prague castle.

Pokud se vám chtějí šlapat schody a vydat se na vyhlídku, pak přeskočte Staroměstskou věž a raději se vydejte ke Karlovu mostu. Pokud si klepete na čelo, že ten je ještě turističtější, pak máte pravdu, ale jen hrstka lidí se vydá do prostor věže. Vstup je samozřejmě placený a vstupenku si pořídíte v muzeu hned vedle kostela. Výhled je odsud opravdu pěkný.

PIN THIS

#prague #czechrepublic #bestview #viewspots

Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now