THE BEST VIEWS IN PRAGUE

I do not know if it is just us, but each time and where ever we go, we love to find some view points, rooftops, roof bars or hills, just to get that image from the top and see everything like on a palm of your hand. Might also be my passion for heights and flying.

But where are the best places to see Prague from above? Let´s have a look at them together.

Nevím, jestli jsme to jen my, ale pokaždé a kamkoli jdeme, vyhledáváme vyhlídky, střechy, kopce či jiná vyvýšená místa. Rádi se na věci díváme ze shora a s nadhledem. Většinou v tichosti a pozorujeme ten ruch tam dole. Ale kde jsou taková místa v Praze? To vám hnedka ukážeme.


Lucerna RoofTop


An incredible 1.000metres square place to grab a drink, listen to good music, dance or have a yoga class while enjoying the sunset. The entrance is paid and it is 100czk when there is no event. Yoga classes are usually 250czk and for example prossecco evening is 150czk with a glass for free by the entrance. See their facebook site or buy tickets directly on GoOut.


Úžasných 1.000 metrů čtverečních terasy s výhledem na Prahu. Můžete si přijít dát drink, zatančit, poslechnout dobrou hudbu, podívat se na výstavu či zacvičit jogu při západu slunce. Vstup je placený a je to 100,- (můžete vzít i pejska). Pokud se zde koná akce, pak má zvláštní ceník. Joga většinou vychází na 250czk a Prossecco night na 150czk se skleničkou "zdarma" při vstupu. Plánované akce najdete na jejich facebook stránce


Vyšehrad

is a historic fort close to red line - therefore well reachable for any one who wants to visit. The park is open without any admissions and you can simply chill here on a grass, armchair or even the fortress walls (if you don´t fall down) and have some great views. There is also a church to visit and some refreshment spots. Do not choose the one right by the church as that is twice the price, than the one which is closer to the entrance (turn right in fro