Prague without tourists

In the year 2017 there was 7,5 million people or rather tourists who visited Prague, you would for sure question my sanity, if i were to tell you that you can stroll the streets of Prague almost or completely alone.

The answer is soon morning! It might be a bit of a problem, when you are not a morning person, but believe me it is fully worth it. When you do not have to be pushing anyone nor to be pushed. You do not have to say no to the castle visit as the gates open at 6 o´clock in the morning already and so you will be able to see every detail of the buildings and St. Vithus cathedral. take amazing pictures (without anyone in bright color tshirts) and even be able to sit on the castle walls and observe how the city is slowly waking up.


Jako místní si můžeme stěžovat na vysoký turismus v Praze. Například projít přes Staroměstské náměstí je nadlidský výkon a se žďuchanicemi musíte počítat prostě všude kam se hnete. Pokud vám takové davy lidí vadí, pak byste snad neměli ani vycházet, jelikož mi přijde, že je to rok od roku horší a těch turistů přibývá.

Pokud jste se však již nějakou dobu po Praze neprošli a chtěli byste opět obdivovat její krásy, protože zcela upřímně tady je stále co objevovat, pak vyrazte brzy ráno. Ulice turistů se začínají probouzet tak kolem deváté hodiny a do té doby stihnete projít celé Staré město v tom nejkrásnějším světle. Jistě, obchody a restaurace budou zavřené, ale představte si třeba ranní piknik na Petříně.Ofcourse that soon in the morning the stores nor restaurants are open, but little coffee shops on the way open at 7 already and so you can get your self the needed morning caffein dosage, while litterarly dancing through the empty Charle´s Bridge – Saturday morning is something like an asian bridal photoshoot on Charle´s bridge. There are couples coming to Prague on Friday, they take pictures on Saturday morn