Morskie Oko in Poland | Zakopane

Morskie Oko in Poland is situated just like 30 minutes drive from the famous town Zakopane. This mountain lake was on my bucket list ever since i saw a beautiful photo of an emerald lake located right in front of a high mountain, giving it all a stunning look.

This year we got the chance to visit the polish mountains along with Zakopane and Morskie Oko itself. What was our experience and what can you expect from this place?


Jezero Morskie Oko v Polsku se nachází zhruba 30 minut jízdy od známého horského města Zakopane. Toto horské jezero bylo na mém seznamu zážitků od té doby, co jsem někde na internetu viděla nádhernou fotografii smaragdově zbarveného jezera, které leželo přímo před vysokou horou. Nádherný pohled. Tento rok jsme dostali šanci navštívit polské hory spolu s městem Zakopane a samotným Mořským Okem. Jaká byla naše zkušenost a co můžete od místa očekávat?


HOW NOT TO GET SICK while travelling


We arrived at 8:40, waited in a car queue for an hour and a half just to be told, that the parking lot is full and we can´t but leave. Another option is to leave the car in the closest village and take a bus or a taxi, but i decided to go to a different place and return the next day, where we were much clever. The other day we arrived at 7 already paid 30 PLN for parking (which was half full already at that time). You can actually book a spot on a parking lot right by the park entrance


Přijeli jsme v 8:40 ráno, stáli jsme hodinu a půl ve frontě na parkování jen proto, aby nám bylo následně řečeno, že je parkoviště plné a tak máme pro dnešek smůlu. Další možností je nechat auto v nejbližší vesnici a vzít si taxi nebo autobus. My jsme se však rozhodli, že ten den půjdeme jinam a vrátíme se další den brzy ráno. To jsme přijeli již v 7 hodin a na již z poloviny plném parkovišti zaplatili 30pln. Později jsme zjistili, že se dá parkování koupit online.


FIRST FLIGHT TIPS from a cabin crew


There is a paved road all the way to the lake and so anybody can come. Just not dogs. Your furry friend is unfortunately not allowed to enter this national park. The trip is 9km long with two spots, where there are "dry toilettes" in case of need. If you really do not want to walk the distance, you may get a ticket for a horse carriage with 11 other people. We personally did not like this option. When the carriages were full we could clearly see it was not easy for the horses to go 9km uphill so easily.


Cesta je asfaltová a to až k jezeru, a tak se sem mohou vydat opravdu všichni. Až tedy na pejsky, na to pozor, je to bráno jako národní park a psi sem mají zákaz vstupu (ikdyž lidé to tu znečisťují mnohe více) Od parkoviště k jezeru je to 9km. Po cestě jsou dvě stanoviště se suchými záchody (do lesíka se nechodí!) a pokud se vám nechce šlapat, pak se můžete svézt koňským povozem. My jsme osobně proti a nemyslíme si o tom nic pěkného, jelikož jsme viděli, jak spocení koně funí do kopce s 12ti lidmi (plus vozka) na voze.There is a wooden cottage with a hotel and a restaurant (more like a bistro) and some outdoor seating space to grab a snack. You can also sit by the lake, but only in the morning as then it gets ridiculously crowded. We were returning around three in the afternoon and we had a hard time even finding a path through without stepping on anybody.

So we highly recommend you to continue around the lake and maybe get above the lake on some other hiking paths, but be ready for some serious workout.

We chose the shortest of them all and that was the Czarny Staw which took us only like 40 minutes maybe. Another beautiful lake with way fewer people and much more peaceful.


U jezera je dřevěná chata, která slouží jako hotel s restaurací. Venku je pár stolů k sezení (protože proč byste byli uvnitř), nebo si můžete sednout k jezeru na nějaký ten šutr, což jde pouze ráno, kdy není tolik lidí. Jakmile jsme se odpoledne vraceli, už jsme neměli skoro ani kam šlápnout. Mnoho lidí se však zastaví tady a proto vám doporučuji se vydat dál podél jezera. Počítejte však s pěkným výšlapem. Třeba na Czarny Staw pod Rysami (to je ta kratší varianta) Cest a možností je tu však mnohem víc.We have to say, that we wanted to go to the mountains to find some peace, silence, sounds of leaves in the air and birds chirping on the trees. This was not. Even though it was a beautiful view, truly stunning, we would not come back simply because of the number of people, that put us off.


Musíme říct, že jsme měli v plánu jEt do hor, abychom našli klid, ticho, poslouchali jen zvuky listů ve vzduchu a zpěv ptáků na stromech. Toho tu bylo pomálu. I když to byl opravdu krásný pohled, tak stejně můžeme s čistým srdcem říct, že bychom se sem již nevrátili a to jednoduše kvůli tomu masivnímu množství lidí.


PIN THIS

Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now