Minimalismem proti stresu | Tipy na zjednodušení vašeho života


Chceš méně stresu? Přidej se k minimalistům. Úklid domova je nejúčinnějším bojovníkem proti stresu.

Věděli jste, že průměrná americká rodina vlastní doma 300 000 věcí? A další studie říká, že za život v průměru strávíme 153 dní hledáním něčeho. Opravdu chcete být součástí konzumního světa nebo raději trochu víc žít? Být minimalista nebo přijmout minimalistické návyky může ušetřit váš čas, peníze i pár těch šedivých vlasů ze stresu.


Minimalismus proti stresu jak se zbavit stresu

Denní rutina

Pokud často chodíte pozdě, nebo máte pocit, že nikdy nic nestihnete udělat, měli byste své každodenní rutiny zjednodušit. Ano zjednodušit a ne přidat. Vytvořte si svou ranní rutinu, odpolední i večerní. Naučte se jíst a oblékat se ve stejnou dobu i ve stejném pořadí každý den. Budete vědět co kdy přesně přijde a nebudete běhat z místa na místo. Probouzejte se každý den ve stejnou dobu (nejlepší je prý pátá hodina ranní), tím si nastavíte den na stejné množství hodin jako včera a přesně víte, kolik máte času. Připravte si jídlo nebo alespoň seznam nákupu den předem. Jednoduše řečeno, víte, kdy děláte co a tak vás nemůže nic překvapit. Jedete podle plánu a vše vám na čas vychází. Jistá improvizace je jistě dobrá věc, ale někteří potřebují více každodenní rutinní práce, aby zvládli vše, co si předsevzali. Dává nám to určitý pocit jistoty.

Nezapomeňte na finance

Finance jsou něco, co lidé často přehlíží, ale i ty hrají obrovskou roli ve vašich mentálních a emocionálních rozhodnutích, takže je lepší je zahrnout do svého plánu minimalistického životního stylu. Vše si zautomatizujte. Pokud je to možné, pak si ve svém internetovém bankovnictví nastavte, aby všechny vaše pravidelné platby odešly v jeden den a nejlépe, den po výplatě.

Takto budete se vám bude lépe pracovat s nadcházejícími výdaji a ihned uvidíte, kolik vám zbývá a jak na tom jste. Při hromadném odesílání si také pravidelně posílejte nějakou částku na svůj spořící či druhý účet. Ať už se jedná o tisícovku nebo o stovku, jsou to peníze, se kterými nebudete v rámci hospodaření počítat, ale budou na fond „Co kdyby“. Při nečekaných výdajích se mohou hodit (doktoři, nehody atd.)


Minimalismus proti stresu jak se zbavit stresu

Dělejte méně rozhodnutí


Věděli jste, že každý den uděláme přibližně 35 000 rozhodnutí? Není to šílené?

Takže pokud trpíte "mlhou" na mysli při nutnosti rozhodování nebo se cítíte vyčerpaní ke konci dne, tak teď už víte proč. Je nám pomoci? Samozřejmě! Tak například oblečení. Všimli jste si, že někteří z nejúspěšnějších lidí nosí zdánlivě pořád to samé? Steve Jobs, ale Albert Einstein a je to proto, že si osvojili minimalistický životní styl, který jim pomáhá, soustředit se jen na ty důležité věci.


Jak dlouho vám trvá, než si ráno vyberete své oblečení?

Přesně! Můžete si jej připravit den předem nebo mít totožné tričko (či celý outfit) na každý den v týdnu, případně mít takzvaný "capsule" šatník, kde všechno ladí se vším.

Díky těmto trikům už nemusíte ztrácet energii na takové triviální věci a můžete svou mysl využít jinde, kde je to potřeba. Další zjednodušení v rozhodování je jídlo, kde odpovědí je opět příprava.

Připravte si jídlo hromadně na několik dní dopředu, třeba v neděli večer. Můžete si také navařit základ jako jsou těstoviny, brambory či rýže, dát si je do ledničky a každý den jen něco přidat.

Znala jsem kolegu, který měl každý den stejný oběd a to asi po dobu jednoho roku. Pro něj to bylo velmi jednoduché a výhodné. Přesně věděl, co a v jakém množství musí koupit na týden dopředu a nemusel denně přemýšlet nad tím, co vařit a večer mohl jen odpočívat, nebo svůj čas věnovat jiným věcem.


Odinstalujte si aplikace


Některé mobilní aplikace se mohou skutečně hodit, na druhou stranu některé, nám jen berou čas, který bychom mohli naplnit mnohem lepšími činnostmi. Často jsme příliš „zaneprázdněni“ vyhledáváním, hraním her, srdíčkováním fotek, projížděním pinterest inspirací atd. Vezměte si raději knihu nebo slovník a konečně se naučte tu němčinu nebo španělštinu, jak jste vždycky chtěli a nikdy "neměli" čas.

sdílejte na PINTERESTRecent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba