Hotel Brosundet, Alesund-Norway


We knew Norway is rather expensive, but despite the fact we started looking for some hotel with a lovely interior as that is what we look for, when considering our stay. What was an ultimate sell point for Hotel Brosundet was the amazing lobby with a huge fireplace right at the bottom, the open space concept, lot of wood in the decor and seating space.

The house used to be a seafront fish storage and treatment warehouse built following a catastrophic fire in 1904.


Věděli jsme, že Norsko je poměrně drahé, ale navzdory skutečnosti jsme začali hledat nějaký hotel s krásným interiérem, protože to je to, co při svých cestách vyhledáváme, když uvažujeme o našem pobytu. Rozhodli jsme se pro Hotel Brosundet, kde nás naprosto uchvátila lobby s obrovským krbem, koncept otevřeného prostoru, spousta dřeva v dekoru a prostor k sezení. V domě bývalo původně skladiště ryb na nábřeží postavené po katastrofickém požáru v roce 1904.


When you enter this hotel you will ultimately feel like you just entered somebodies house. It has that home and cozy like feeling.

Hotel is located very close to the center of the Alesund and some rooms have incredible views of the bay. It is also not very far from the bus station, if that is your transport from the airport. If you are coming by car, then there is no parking lot, but leaving a car in the surrounding streets is possible free of charge.


Když vstoupíte do tohoto hotelu, budete se nakonec cítit, jako byste právě vstoupili do něčího domova, tak útulnou má tento hotel atmosféru. Nachází se velmi blízko centra a některé pokoje mají neuvěřitelný výhled na záliv. Není ani daleko od autobusového nádraží, pokud se ptáte na dopravu z letiště. Pokud přijedete autem, pak zde není vyhrazené parkoviště, nicméně auto se dá nechat v okolních ulicích zdarma.

AIRBNB DISCOUNT FOR YOUR ACCOMODATION AND EXPERIENCES

SLEVA NA AIRBNB UBYTOVÁNÍ AŽ 725 ,-

Our greeting at the reception was rather poor "You room is on the 4th floor, enjoy your stay" They immediately deducted my card and we were off. The breakfast hours we learned from a board in an elevator, about "wellness" and fitness we learned from arrows in the lobby. We were not told about the restaurant (without arrows) and about the afternoon tea and cake. In the room there was no booklet, where you can usually find such information.


Naše přivítání na recepci bylo dost slabé „ Váš pokoj je ve 4. patře, užijte si pobyt“ Okamžitě odečetli peníze z karty a bylo hotovo. Kdy a kde bude snídaně, jsme si přečetli ve výtahu, o „wellness“ a fitness jsme se dozvěděli ze šipek v hale. Neřekli nám o restauraci a baru ve spodní části hotelu (ty schody jsme považovali pouze pro personál) a už vůbec ne o odpoledním čaji a zákuscích v ceně. Ani v místnosti nebyla brožura, kde byste obvykle takové informace našli.


If we were to add into the flaws of this hotel during our stay, then we went to ask about the sauna. We were told, that it has to be put on for us, so we booked the time for the evening and head out. There was no bathrobe in the room and so we went in our clothing to change there. Unfortunately we did not even see the sauna, as it was not turned on and locked, but we presume it is nothing awesome as the changing rooms and shower area does not copy the style of the hotel at all. We headed to the reception to ask about our booked time and unfortunately we were highly ignored. The other morning, after our polite complaint, we were told i am sorry.


Pokud bychom měli během našeho pobytu přidat do nedostatků tohoto hotelu ještě něco, tak saunu. Sauna byla na rezervaci, kterou jsme si dali na večer. V pokoji nebyl župan, a tak jsme šli oblečení. Bohužel ani saunu jsme neviděli, protože byla vypnutá a pánské šatny dokonce zamčené. Zamířili jsme na recepci, abychom se zeptali, ale bohužel jsme se setkali s trochou ignorace. Druhé ráno, po naší zdvořilé stížnosti, nám bylo řečeno "Omlouváme se."

Unfortunately we have to say, that due to all of these above we felt kind of cheated and it would not be the hotel to recommend or to come back to. To rather add, we paid for the hotel with our own money (no press trip)

But not to be completely negative about our stay, we truly loved the interior of how the lobby then the room as well. Wisely chosen colors and materials as well as very comfortable bed. Breakfast had a variety of organic and also local food (such as strawberries from Valldall area), of course some fish and bread and all with candles on the tables and some pretty view of the bay.
SHARE this blog post if you enjoyed reading, or subscribe for notifications (only once a week)

PIN THIS


#luxuryhotel #norway #alesund #HotelBrosundet

Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now