Free entrances in Prague


Colloredo Mansfeld palace - Colloredo Mansfeld palác

NO LONGER FREE The entrance used to cost only 1,-czk (4 cents), but now a days the entrance is 60,- (2,4 eur)

Such a hidden gem and yet so many tourists walk right past it every day. It is very conveniently placed just by the Charles bridge. So when there are crowds, fighting for the best picture on the bridge, you can find yourself completely alone in the old and somewhat abandoned palace rooms. You can see Rococo and Baroque architectural design, beautiful frescos, Colloredo-Mansfeld coat of arms still on the entrance at the palace facade and untouched wall decorations, just how the time preserved them.

Wolfgang Amadeus Mozart performed here several times and Milos Forman used the palace to film parts of his Oscar-winning movie Amadeus.


Vstup do tohoto paláce byl 1,- bohužel změna je život a vstup nyní stojí 60,-

Je to takový skrytý klenot a přesto kolem něj každý den projde nespočet turistů. Nachází se přímo u Karlova mostu, kde můžete vidět davy turistů bojující o ten nejlepší snímek do alba. Ve se však můžete ocitnout v opuštěném paláci a mnohy se stane, že tu jste zcela sami. Uvidíte architektonický design rokok a baroka, krásné fresky a erb rodiny Colloredo-Mansfeld tu stále uvidíte nad vstupem do paláce. Budete si připadat, jako když byl palác opuštěn téměř nedávno, díky nedotčeným dekoracím na stěnách.

Wolfgang Amadeus Mozart tu prý také hrával a Miloš Forman tu natáčel části oskarového filmu Amadeus.