Vegan restaurant in Prague-with a view


You might be wondering as where is the best vegan restaurant in Prague to experience not just nice food but also a great atmosphere. And we might have just the place for you to go to. If you are vegan travelling to Prague you should not worry what so ever. We have several cafes and restaurants dedicated to this style of living. We have just recently tried one of them, as we were in the area and they happen to just open for lunchtime.


Možná by vás zajímalo, kde je jedna z nejlepších veganských restaurací v Praze, kde je nejen dobré jídlo, ale i příjemná atmosféra.

A já si myslím, že jsme právě takové místo odzkoušeli. Ať už jste vegan, nebo jen experimentujete a máte rádi matičku Prahue, pak by se vám právě toto místo mohlo líbit.

Nachomítli jsme se ve správný čas v okolí, když právě otevírali a tak jsme si zašli na zkušební oběd.


We might find some more cool places but so far i can call this one the best for sure. Why? Cause it is in a historical building with a stunning view of the castle from their tiny balcony. This makes the prices slightly higher, true, but we were truly blown away by the taste of it. Sometimes you have vegan restaurants with no idea in it just very simple meals (nothing bad at all), but such you can easily cook at home yourself and so when going out, you probably look for something more special.

Here you can taste the nontraditionally traditional goulash or svickova in vegan version and that is to go for.

We had two drinks and two main meals and paid just under 700 CZK which is like 27 eur.


A proč si myslíme, že je to nejlepší veganská restaurace v Praze? Protože tady si pochutná i nevegan, nabízejí tu i guláš se svíčkovou a jen podle té vůně rozhodně nebudete litovat. Navíc se restaurace nachází v historické budově s malým balkonem a skvělým výhledem na Pražský hrad. Díky tomuto jsou ceny o něco vyšší, ale rozhodně to stojí za to. Když jdete do restaurace, tak přeci nehledáte klasická levná jídla, ale něco originálního, zajímavého a výborného.

My jsme si zde pochutnali na dvou limonádách, batátě s guacamole a cuketových lazáních a zaplatili jsme necelých 700,- což mi nepřijde tak hrozné.

If you want to experience the balcony with the awesome view, we strongly recommend you to make a reservation. They open at 11:30 a.m. and by noon there were people who really wanted to eat on the balcony but it was full already.

Pokud si chcete posedět na balkoně, pak vám doporučuji si rezervovat stůl. Uvnitř to mají také pěkné, ale ten výhled je opravdu úžasný i pro neturisty. Otevírají v 11:30 a již o hodinu později by se lidé o místo venku poprali. Myslete tedy dopředu.


www.vegansprague.cz +420 735 171 313 vegansprague@gmail.com

PIN THIS#vegan #restaurant #prague #veganrestaurantprague

Recent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now