Where to get the best Ice-Cream in Prague


What pops into your mind as first, when we say summer? Holiday, sea, bikini .. alright i get it, but i am sure there was somewhere an ice-cream as well no? We´ve eaten quite an amount of them since the summer started. One of the reasons is that we enjoy this sweet-tooth and other is that we wanted to test some for you guys and be able to write about them. Just for the record, we eat something else as well, not just the ice-creams, but some of them are just truly so awesome.

Below you can find our tips along with pictures and links with maps, so you can find your little frozen heaven as well.

Co se vám vybaví jako první, když se řekno léto? Dovolená, moře, plavky je mi to jasný, ale v tom výčtu se určitě najde i zmrzlina nemám pravdu? My jsme jich spořádali už pěkné množství od začátku teplých dní, jednak nás na ní vždy honí mlsná (občas to ale vyměníme za meloun, toho se přes léto také sní pěkný počet kil) a pak jsme také testovali. Chtěli jsme vyzkoušet a také vám doporučit, kam na tu zmrzku dojít, kde jí mají nejlepší a kde to prostě stojí za to. Níže se tedy dozvíte ne jen ceny, místa, ale i příchutě které nás zaujali a hlavně náš názor na dané místo.

Máte vy nějaké místo vhodné doporučení, na které jsme nenarazili? Dejte nám vědět do komentářů, třeba i s fotkou.

Angelato

This shop is located just around the corner from Wenceslas Square and therefore it can be quite crowded sometimes. The shop is pretty small, more intended for grabbing an ice-cream and heading back out to the city rather than sitting down. There are only a few places to sit down. You can find both types here, how cream textures than also sorbets. The card is not accepted here though, you have to whip out the cash.

We paid 68,- for these two portions.


68,- za dva kopečky

Tento krámek se nachází kousek od Václavského náměstí a proto zde může být občas docela plno. Obchůdek je to malinký, pouze s pár místy k sezení a zaměřen čistě na zmrzlinu. Pokud byste si chtěli sednout i s nějakou limonádou, pak navštivte Angelato na Újezdě. Najdete zde jak smetanové tak sorbety, do kelímku či do kornoutku (i do čokoládového), ale kartou zde nezaplatíte. Jedině korunky.