11 Simple yet useful tips for flying from a former Cabin Crew

1. Wear no heels on board

Just very simply said, they are not comfy and nobody will be impressed by it here. Also if anything happens and you will be forced to slide down the emergency slide, you will have troubles running to it, plus you have to take them off. Too much stress i think.


Jednoduše řečeno, do letadla nejsou pohodlné a nikdo z toho zde nebude ohromen. Také, pokud se něco stane, a budete nuceni se evakuovat pomocí skluzu, pak budete mít problémy se tam vůbec dostat a navíc si je před skokem musíte sundat a všichni víme, jak je to s pásky, když něco potřebujeme rychle.


2. Take care of your skin

This means no makeup on board as the air up here is very dry (only around 12% of humidity) leaving it looking dry and rough and with make up your pores are clocked, which does not help. You should want to hydrate your skin with a moisturizer, which you cannot do over makeup. Hand cream, lip balm, eye drops are also a great thing.

You should also think about creams with SPF as you are way closer to the sun, which means the sun's rays are even more harmful. And trust me, baby, you truly can get sunburn onboard!


To znamená, žádný make-up na palubě letadla, protože vzduch zde je velmi suchý (pouze 12% vlhkosti) což vaši pokožku nakrásno vysušuje a zanechává ji hrubou a mdlou. Pleť naopak chcete hydratovat a to přes make up jde jen horko těžko. krém na ruce, hydratační tyčinka na rty a kapky do očí jsou také skvělá věc.

Měli byste také myslet na krémy s SPF, protože jste mnohem blíže ke slunci, což znamená, že sluneční paprsky jsou ještě škodlivější, než na zemi. A věřte mi, že se opravdu můžete spálit i na palubě letadla za okénkem!3. Don't use the tap water on the toilet - nor order hot drinks

There has been a research which says that there is the presence of microorganisms in the water, including the total coliform bacteria! The water tanks do not get cleaned very often (actually once in three to 6 months) and the water filling valve is located right next to the waste pipe ... do i even need to continue?


Byl proveden výzkum, který říká, že ve vodě jsou přítomny mikroorganismy, včetně bakterií všech koliformních forem! Nádrže na vodu se příliš často nevymývají (ve skutečnosti jednou za tři až šest měsíců) a ventil na plnění vody se nachází hned vedle toho odpadního ... musím vůbec pokračovat?


4. Don't wear white and expensive clothing

Aircraft can be pretty dirty, not all of the surfaces and corners get washed. Also, unexpected turbulence can happen and you may have a coffee or somebodies pasta on your brand new clothing.


Letadlo je obecně velmi špinavé, ne všechny povrchy a rohy se opravdu a důkladně umývají. Rovněž se může dojít k neočekávané turbulenca a na vašem novém/krásném/drahém oblečení vám přistane káva nebo těstoviny s rajčatovou omáčkou. 5. Sanitize your spot

This is not paranoia, just common sense of too many people using one closed space. More about germs on board in this article.


Nejedná se o paranoiu, ale o zdravý rozum v případě, že jste v uzavřeném prostoru, kde je 200 či více lidí pohromadě sedících na místech, kde ještě před chvílí seděli jiní a na úklid letadlo bylo jen 20 minut. Více o bakteriích na palubě v tomto článku.


6.Organize yourself and don´t bring too much

The aircraft is small and you share it with a lot of people. if you have jackets and luggage and handbags and bags from duty-free, You will spend way more time in the aisle, organizing yourself and packing away as well as trying to find something. You will block or hit others and trust me, that is not a nice start of your holiday.


Letadlo je malé a sdílíte ho se spoustou lidí. pokud máte bundy, kufry, kabelky a tašky z duty free obchodů, budete trávit mnohem více času v uličce, snažit se vše nacpat do přihrádky nad hlavou. Během letu pak budete muset něco bez odkladně najít a během této peripetie se vám podaří někoho udeřit nebo jen zablokovat a věřte mi, to není pěkný začátek vaší dovolené.


7. Don´t drink alcohol on board

The aeroplane´s air pressure equals a height of approximately 2.000 metres. Meaning there is low oxygen availability in your blood and so you get drunk way faster than on the ground. Also, we spoke about the dry air and alcohol has diuretic effects, which can make it even worse.


Tlak vzduchu v letadle se rovná výšce přibližně 2 000 metrů. To znamená, že ve vaší krvi je nížší dostupnost kyslíku, a tak se opijete rychleji než na zemi. Alkohol má diuretické účinky, což ruku v ruce se suchým vzduchem zadělává na problém.8. Bring your own food

Airlines catering is nothing great i mean, that is obvious. It is usually full of salt and preservatives. Some airlines do not allow you to change your food option or they want an additional fee for it. I always eat before and take some healthy snacks with. Flying is demanding and eating properly is key to stay healthy.


Cateringy leteckých společností nejsou žádná sláva. Jejich jídla jsou obvykle plná soli a prezervativ, ohřívají se ne v nejlepších podmínkách a tak dále. Některé letecké společnosti vám ani neumožňují si jídlo vybrat, mají prostě jedno pro všechny, případně si za tuto službu musíte připlatit. Vždy je lepší se najíst před letem, případně si na palubu vzít něco svého.


9.Dress accordingly

Even though you are boarding your flight from a sunny beach location, you are flying up high where the temperature is -50°C and the onboard climate is no better. So prefer to take closed shoes or at least spare socks and if not a sweater than at least a scarf. The last thing you want is to get ill due to the aircon.


I když nastupujete na let ze slunečného počasí a téměř z pláže s tropickými teplotami, pak si uvědomte, že tam nahoře je teplota -50 ° C a palubní klima není o nic lepší. Raději si vezměte uzavřenou obuv než žabky, případně ponožky s sebou a pokud ne svetr tak alespoň šátek. Vrátit se z dovolené s angínou, je asi ta poslední věc, kterou byste chtěli.10.Pack for a full day in your hand luggage

It is rare but it can happen, that your luggage gets lost or damaged. If you land in your final destination and find out your luggage did not, you will be happy to have spear clothing and some basics to get you through the first days, before they find it for you.


Stává se to málo kdy, ale stává, že vám ztratí kufry. A to obzvlášť, pokud přestupujete. Pro tohle opatření si vždy balím základní věci do příručního zavazadla a to alespoň na jeden den, abych touhle ztrátou či nemylou situací nebyla zaskočená ani omezená. Můžete tak v klidu pokračovat ve své dovolené.


11. Bring your blanket and pillow

In a nutshell, these do not get washed regularly and who knows who used it before you. I write more about it in a "How not to get sick while travelling" blog post.


Ve zkratce řečeno, nikdy nevíte, kolik a jakých lidí je použilo před vámi. Pokud si myslíte, že se perou po každém letu, tak jste vedle. Více se o tom rozepisujeme v článku s názvem "Jak neonemocnět během cestování"PIN THIS for laterRecent Posts

See All
Capture.JPG

Mathew & Klara

We are a couple who overcame a long-distance relationship and strongly believes that

Life is in our hands

We write about travel-related content and minimalistic lifestyle with natural roots. We want to inspire like-minded people to travel and live sustainably as well as enjoy their everyday life at home together filled with love and happiness.

Read more

Lightroom

presets

Mauritius.png

Download our presets and adjust your photos like us

Youtube

Airbnb

Refurbished Kitchen

Get a discount for accomodation and experiences with this link and travel like us.

Capture.JPG

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

online courses

LEARN PHOTOGRAPHY, BUSINESS, DESIGN, DRAWING AND MUCH MORE ...

E-book

Beginners guide to professional looking Instagram is an e-book with 34 pages to help you boost the Instagram game.

Canva

igpost-food.png

create designs for social media like a pro!

Graphic design made easy

twisto platba
Czechia

M&K International

© Subject to Copyright

Travel couple blogger, lifestyle travel blogger from prague , lifestyle blogger, Czech republic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now