1day in Prague - Breakfast, Lunch, Dinner


Obviously, there is plenty of places where to go to eat and we keep finding new spots every week. Obviously, we cannot eat every day in several different restaurants as we also run on a budget, but we will be adding new places in different blog posts so that you guys know exactly where to go, once in the neighbourhood. I have to say that nothing can kill your holiday or simply a lovely day, when you either have to wait for your food, pay too much for something average or get to eat something, that has nothing common with an enjoyable taste.

Prague is literally filled with cafes and restaurants and each month there are new openings. We don´t take you to instagramable places, but there, where you can enjoy yourself and eat within the value of it.

Let´s get into it.


Pochopitelně existuje spousta míst, kam si zajít na jídlo a my rádi zkoušíme nová místa vždy, když někam vyrazíme. Samozřejmě nemůžeme jíst každý den v několika různých restauracích, protože ehm rozpočet, ale plánujeme přidávát nová místa do našich článků. Když najdeme něco zajímavého, ale i špatného, chceme vám o tom říct, abyste do příště věděli, kam stoprocentně vyrazit a jakému podniku se raději vyhnout.

Praha je doslova plná kaváren a restaurací a každý měsíc se otevírají další.

My Raw cafe

We´ve walked around this cafe like a hundred times. Each occasion we were like we have to come here one day or i would like to try it, and we never did, until now. It had to be my birthday so we could go. The spot is not really the best one as it is within a building, but the interior caught my eye and well, obviously the raw or vegan part of it all. We came here for breakfast, having chocolate pancakes with blueberries and chai latte. Very nice to taste. I would personally be able to eat like two portions.


Kolem téhle kavárny jsme prošli snad stokrát a vždy jsme si říkali, že se sem musíme jednou vydat. Díky tomu, že jsem měla narozeniny, tak jsme si sem konečně došli na snídani. Místo není opravdu nejlepší, protože je v budově, tedy shované a bez denního světla, ale interiér je velmi příjemný.

Z menu jsme si vybrali čokoládové palačinky s borůvkami a chai latte. Výborné, vlastně bych si to dala klidně dvakrát.