Přihlášení k odběru novinek
Vyplněním formuláře uděluji souhlas k zasílání e-mailů a zpracovaní osobních údajů.
se zpracováním osobních údajů pro účely registrace.
  • facebook mnk international

Jak odletět a nezbláznit se

Každý rok s přícházejícím létem, roste počet lidí, kteří chtějí odcestovat na dovolenou do ještě teplejších krajin než je naše Morava. V 21. století je to asi normální, vlastně létání letadlem se stalo už takovou běžnou věcí, přeci každý už letěl že? Jenže v rámci celého světa se každý den stane, že je někdo vyloučen z přepravy, zavřen do letištního vězení (na pár hodin) či prožije další nepříjemnosti, které mohou pokazit nejen den, ale i dovolenou.

Přijde mi, že lidé berou vše již jako samozřejmost, vždyť lítají, oni to znají! Jenže každá země, letiště i aerolinka je jiná a má jiná pravidla a proto i když létáte klidně každý měsíc, tak je zde pár věcí, kterým byste měli věnovat pozornost.

Proto zde píšeme pár typů pro ty, co se nebojí si nechat poradit.

 

Pas

 

Hloupost že? No jo, ale docela dost lidí si zapomíná svůj pas zkontrolovat. Prostě ho mají v šuplíku a tím pro ně sranda končí. Vstupní podmínky se však stát od státu liší a někde dokonce nesmí váš pas expirovat dříve, než šest měsíců po návratu zpět domů. Takže když týden před odjezdem zjistíte, že toto pravidlo nesplňujete, tak ceny jsou až někde u čtyřech tisíc korun pro pas, který je hotov do 6 ti dnů.

Zkontrolujte tyto pravidla a svůj pas před rezervací své dovolené!

 

 

 

Visa

 

Ujistěte se také, že nepotřebujete vízum do destinace. (Zjistit můžete zde) Pokud potřebujete, tak to určitě nenechávejte na poslední chvíli a podle mě je nejlepší si dojít na danou ambasádu, budete to tak mít přímo od zdroje a tak vám pak v destinaci nemohou říct ani popel. Jde to samozřejmě i přes internet o tom žádná, jen bychom doporučili se vyvarovat situaci, kde to necháte až na letiště v destinaci. Jednak vás to bude stát víc, může dojít k jazykové bariéře, zbytečnému čekání či dalším komplikacím, kde nejhorším co se může stát, je návrat do destinace odletu.

 

Rezervace letu

 

Čtěte čtěte čtěte! Dostanete jídlo a chcete ho?  Chcete vaše preferované sedadlo? Potřebujet více zavazadel nebo máte specifické rozměry (lyže, golf tašku a jiné)? Většina aerolinek nyní přichází s tím, že v ceně je jen cesta s poplatky a ostatní věci si musíte doplatit. U větších společností v ceně kufr již je u nízkonákladových se vám může stát, že vám nevemou ani kabelku navíc, neboť píšou jednu tašku na člověka a zbytek za poplatek. Lepší zakoupit již s letenkou, pokud víte, že to potřebujete či chcete, neboť na letišti můžou být poplatky mnohdy i vyšší částka než samotná letenka. 

 

Check-in

 

Online odbavení je perfektní věc, které byste měli určitě využít. Ne jen pro hladký průběh na letišti, ale také kvůli lepší šanci dostat preferované sedadlo a zdarma (pokud jste ho neplatili již s letenkou)

Odbavit se online se může také vyplatit v tom případě, abyste nebyli jedni z těch co uslyší něco podobného jako ,,Omlouvám se pane Omáčko, ale obávám se, že letadlo je již plně obsazeno a z tohoto důvodu vás nemohu odbavit." tak to nas..štve že?

Bohužel ,,přebukování" letadel je velice běžná věc, kde se aerolinka snaží mít při odletu opravdu plné letadlo, a tak prodá více letenek než má míst. On se totiž dycky někdo z jednoho či onoho důvodu nedostaví, načež spoléhají.

Pokud se vám toto stane, zůstaňte v klidu, ono se totiž vyplácí vyjednávat, nikdo totiž nechce problémy a tak z toho budete moci i vytěžit. Někdy můžete již na přepážce vidět, že společnost nabízí jistý finanční obnos tomu, kdo se dobrovolně vzdá místa a poletí příštím spojem. Můžete tak dostat dostat určitý bonus, například let v business class, noc v hotelu či jen pár hodinový pobyt v letištním salonku s občerstvením. Ten kdo zůstane v klidu, může mít nakonec o něco lepší dovolenou než jakou si plánoval  ;)

 

 

 

Nástup

 

Hlavně klídek, to že tam jsou poslední tři lidi před ,,gejtem" neznamená, že nestíháte a musíte se hnát. Pravděpodobně totiž budete dobrých 10 minut stát v chobotu (nástupní most) do letadla. Pokud máte rezervované sedadlo a nejedná se o nízkolákladového dopravce, pak nemá vůbec cenu běžet. To si raději dojděte v klidu na toaletu a vyhněte se tak (další) frontě na mnohdy nefungující, špinavou či zapáchající toaletu v letadle. 

Co letušky opravdu nesnášejí jsou cestující, co se pořádně neusadí a už se ženou zpět přes nastupující lidi na toalety. Letadlo opravdu není nafukovací a tak čím dříve si sednete tím pro všechny lépe.

 

Na palubě

 

Asi znáte takové to malé okénko, do kterého musíte kliknout, objevující se téměř vždy, když si něco kupujete či objednáváte a které malým písmem hlásá ,,Souhlasím s podmínkami..."

Nikdo tyto podmínky nečte, ale všichni si stěžují, proto vám doporučuji si je přečíst alespoň vzletně, případně jen nějaké části, abyste i sami věděli na co máte a nemáte nárok, případně co se můžestát. Tak například vaše příruční zavazadlo může být odbaveno do carga a to z toho důvodu, že kapitán řekl A když řekl on, tak se tak prostě stane, protože co se letadla týče, tak není nikdo vyšší než on.

První ulička a uličky na křídlech u nouzového východu jsou vyhrazeny pro lidi ve formě (neberte si to určitě osobně) Je to z toho důvodu, aby člověk byl schopný v případě nouze pomoci a tyto východy neblokoval. Proto zde nemůže sedět dítě, člověk se zlomenou nohou či osoby prostorově výraznější. Pokud patříte do některé kategorie, budete si muset sednout jinam. Druhé a třetí uličky mají většinou o něco málo větší prostor na nohy než jiné.

 

 

Doufáme, že si svojí dovolenou užijete a nenastane žádný ze zmíněných či jiných problémů.

Pokud máte nějaké další dotazy, pak nám můžete napsat pod článkem, případně přes kontaktní formulář a my se pokusíme odpovědět co nejdříve.

Please reload

Čerstvě na blogu

Please reload

Airbnb 725 kč sleva

Vlog z Norska, Alesund

Produkty šetrné k přírodě

Jací jsou Norové a co jsme se o nich dozvěděli?

s Leo Express v business třídě na lětiště v Katowicích

Hotel Brosundet ve městě Alesund, Norsko

Co je Hygge?

Jak se obléknout na podzim?

1/2
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now