Přidejte se do naší komunity a stáhněte si Lightroom presets ZDARMA

Jací jsou Norové a co jsme se o nich dozvěděli?


Jací jsou norové, může znít vaše otázka. Bohužel jsme v zemi nebyli příliš dlouho, ale i za těch pár dní jsme dokázali pochytit pár, alespoň těch základních a viditelných věcí, které nás na norech upřímně fascinují.

Kamkoli jede, jakoukoli zemi navštívíme, vždy si rádi sedneme někam, kde můžeme pozorovat místní ruch, tok denních událostí a obyvatele v jejich prostředí. Je zajímavé se dozvědět něco o místních, jejich životě a zvycích a nehonit se slepě pouze za památkami a turistickými atrakcemi, neboť občas jsou ty místní poklady mnohem lepší a krásnější. Je třeba být pouze otevření a vnímaví.

Norové jsou fit!

A to naprosto bez nadsázky. Chodíte do fitka myslíte si, jak jste také fit? Opak tu však může být pravdou. I my navštěvujeme hodiny fitness (a práci na zahradě) třikrát týdně, ale výšlapy na hory v zimě, za větru, v řidším vzduchu jsou prostě jiný level.

V jednom malém městěčku bylo nespočet fitness center, lidí na kole, běžců, rychlochodců a dalších.

Venkovní aktivity jsou tu na denním pořádku a co jiného dělat o víkendu, než výšlap na horu, že? Neptejte se jich však na dobu výšlapu, ta absolutně nodpovídá. Bylo nám řečeno cca 2O minut na vrchol k jezeru. V naší skutečnosti to však bylo 20 minut do vypuštění duše a pak ještě další půl hodina na vrchol.

Terapie přírodou

To je v Norsku opravdu jednoduché a velmi často využívané, vždyť ta příroda tady je prý jedna z nejkrásnějších na zemi. Norové jsou naprosto posedlí svou krajinou a také ji udržují velmi krásně čistou. Jen si představte, jak byste mohli být naštvaní nebo mít špatnou náladu, když vám nad hlavou létají rackové, moře se láme o kameny a pohupuje loďkami rybářů, dýcháte čistý, svěží a slaný vzduch a paprsky nízkého podzimního slunce vám připomínají nikdy nekončící ráno.

Pohádkové ne?

Norové si hodně vaří doma

Myslím, že u nás v Čechách to není zas tak divné, ale třeba v Americe se velmi často jí venku v restauracích. Norsko je však drahé a restaurace nejsou vyjímkou. My jsme třeba dali za dva talíře fish and chips s kolou (v průměrné restauraci) asi 1.100,- Což nás velmi rychle vyléčilo a začli jsme si také vařit v ubytování.

Jejich angličtina je lepší než moje

Kdykoli - kdekoli a kohokoli jsme se zeptali, vždy jsme dostali velmi hezkou angličtinou odpověď. Což mě mrzí na Praze, že se občas nedomluvíte ani v centru a o cizinecké policii ani nemluvím. Kdežto v Norsku jsme anglicky mluvili i s paní pokladní v potravinách a pánem na benzínce.


Norové mají úžasný styl

Mám pocit, že se Norové rodí se vkusem ne jen k oblečení, ale i k interiérovému designu. Převážná většina domovů nemá záclony a tak je velmi jednoduché, ikdyž to není váš přímý záměr, jim náhlednout trochu do soukromí a být svědkem vybraného nábytku, dekorací a dalších. Ne jen doma, ale byť i ta nejmenší kavárna či restaurace jsou snem každého designového nadšence a z fleku by mohly být na titulce magazínu.

Když se budeme bavit o oblečení, pak mají Norové zvláštní dar či umění, nosit zdánlivě k sobě neladící či ne-trendy oblečení tak, že to vypadá naprosto skvěle. Ikdyž potkáte člověka v oblečení z roku raz dva, tak to nějakým způsobem stále vypadá skvěle. Nepotkali jsme ani jednoho človíčka, co by byl oblečen nevkusně.

Noční život jedině ve skupinkách

Vypozorovali jsme, že se Norové velmi často drží ve skupinkách přátel či rodiny. V restauracích či barech jsme vždy viděli větší počet lidí pohromadě a když tak nad tím teď přemýšlím, tak jsme asi ani neviděli stolečky, které by byly jen pro dva lidi.

Vždy se jednalo o vizuelně velmi šťastné a spokojené lidi. Bohužel jsme jim nerozumněli, ale nikdy jsme neměli pocit, že by se bavili o nepříjemných či dokonce negativních věcech. A i přes fakt skupinek, nebyli podniky nikdy hlučné. Ono to mu možné přidává to všudy přítomné šero a svit svíček s vůní dřeva.

Tak kdo z vás plánuje Norsko?

#norsko #alesund #evropa

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now